Sivil havacılıkta uygulanacak cezalar Resmi Gazetede

Resmi Gazete’nin 2. Mükerrer sayısında, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan 2920 Sayılı Sivil Havacılık Kanunu Verilecek İdari Para Cezalarına İlişkin Tebliğ yayımlandı. Buna göre, idari para cezalarının her takvim yılı başından geçerli olmak üzere yeniden değerleme oranında artırıldığı hatırlatılan tebliğde, bu oranın da yüzde 58,46 olarak tespit edildi.

Tebliğe göre, Türk Sivil Havacılık Kanununun ilgili maddelerine aykırı davrananlara 2024 yılında 8 bin 328 TL ile 167 bin 487 TL arasında değişen tutarlarda idari para cezası uygulanacak. “Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Tarafından Verilecek İdari Para Cezaları Hakkında Yönetmelikte Yer Alan İdari Para Cezalarının Yeniden Değerlendirilmesine İlişkin Tebliğ” de Resmi Gazetenin 2. mükerrer sayısında yayımlandı.

Tebliğde, izin alınmadan veya uçuş planı doldurulmadan uçuş gerçekleştirilmesi, hava aracının açık arızayla sefere verilmesi, yetkisi olmayan kuruluşlardan kargo kabul edilmesi gibi durumlarda havacılık işletmelerine 91 bin 139 lira ceza verileceği duyuruldu.

Ayrıca yine yayımlanan tebliğde, uçuş emniyetini kasıtlı riske eden pilotlara 91 bin 139 lira, izinsiz lazer ya da havai fişek gösterisi yapan kişiler ile uçak içinden duman çıkaran cihaz ve mamulleri kullanan yolculara 13 bin 665 lira idari para cezası uygulanacak. Resmi Gazetede belirtilen cezaların 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren uygulanmaya başlanacağı belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x