Rağmen birinin hikâyesi DİSKO TOPU sahnede

 

Aynı adlı romandan sahneye uyarlanan oyun, 7 Ekim’de ve 17 Kasım’da Taksim Ara Sahne’de, 21 Ekim’de Bakırköy House of Performance’da, 31 Ekim’de Kadıköy Boa Sahne’de sahnelenecek.

2018’de roman olarak İthaki Yayınları tarafından basılan Ayça Güçlüten imzalı Disko Topu, Lemur Company yapımcılığında sahneye uyarlandı. Tek kişilik oyunda karakteri Bunu Kimseye Söylemeyin, Halk Düşmanı, Dogville, Kanlı Düğün gibi oyunlarla tanınan Nihan Doğa canlandırıyor. Disko Topu’nun yönetmeni Emre Saka’yı ise tiyatro seyircisi Öfkenin Yakın Geçmişi, Soğuktan Korkmayan Tek Kuş ve At gibi birçok oyunla tanıyor.

Yönetmen Emre Saka oyuna dair, “Öncelikle böyle güzel bir ekiple bu oyunu çıkarmak büyük bir mutluluk. Künyesini okuyun mutlaka. Disko Topu söylemi güçlü ve alt katmanlarında her seferinde yeni anlamlar keşfedebildiğim bir hikâye ve tiyatro metni. Oyunu kurarken oyuncu kişisiyle yola çıkarak, basit olanda kalmak gerektiğine kanaat getirdik. Psikolojik derinliklerinde kaybolurken kendimizi bulduk içeride, belki de yüzleştik ya da zorlandık. Fakat nihayetinde ortaya çıkan içimize sinen oldu. İzleyecek olanların kendi iç dünyalarında nasıl bir etkileşim yaşayacakları benim için heyecan verici olacak. Kolektif bilinçte güzel temasların olması umuduyla. İyi seyirler…” dedi.

Oyuncu Nihan Doğa ise Disko Topu’ndaki rolünü ve yaşadığı süreci “Disko Topu okuduğum ilk andan itibaren beni izahı zor bir güçle içine çekmişti. Öyle büyülenmiştim ki; yaşadığım duygunun yoğunluğu içinde neden böyle hissettiğimi anlamak bile zordu. Uzun süre bu metni oynamak istememin sebebini açıklayamadım. Bunu anlamak için metin ile çok zaman geçirmem, çok derinleşmem gerekti. Disko Topu bir kadın üzerinden ‘gerçek’ dediğimiz tüm sistemin çatlaklarını anlatan, insanı sarsarak uyandırmaya çalışan bir metin. İyi ki beni buldu ve ben de O’nu…” sözleriyle değerlendirdi.

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x