Kırıp kırıp attığımız ceviz kabuğu meğer bu işe yarıyormuş! Mikroptan eser kalmıyor

Cevizin sağlıklı faydalarından yararlanmak için genellikle kabuğundan ayırır, tüketmeye odaklanırız. Aslında çöpe atmak için torbaya doldurulan ceviz kabuklarını birçok farklı yerde kullanabilirsiniz. Üstelik ceviz kabuklarının bazı etkileri, hayatınızı pratikleştirebilir.

Bitki yetiştirirken kullanılabilir

Ceviz kabukları, bahçe topraklarına organik madde eklemek için kullanılabilir. Kabuklar, toprağın yapısını iyileştirirken su tutma kapasitesini artırır. Aynı zamanda bitkilerin ihtiyacı olan besinleri almasını sağlar. Ceviz, yalnızca insan sağlığına faydalı değildir ve bitkiler için gerekli olan besinleri karşılayabilir.

Ceviz kabukları, toprağın pH dengesini düzenleyebilir. Asidik özelliklere sahip olan ceviz kabukları pH seviyesini dengelemede etkili olacaktır. Aynı zamanda bu etkiler, toprağın kalitesini artırır. Yetiştirilen bitkiler çok daha sağlıklı ve hızlı büyüyebilir.

Doğal temizlik malzemesi

Ceviz kabukları, eski zamanlarda en çok kullanılan temizlik malzemelerinden biridir. Anadolu kadınlarının kullandığı kabuklar, yakılıp küle çevriliyordu. Kimyasal temizlik malzemeleri kullanmak yerine bu yöntemi deneyerek ceviz kabuklarının etkili olup olmadığını görebilirsiniz.

Ev temizliği için kullanacağınız ceviz kabuklarını bir alanda yakıp küllerini elde etmeniz gerekiyor. Temizlik yaptığınızda ise sıcak suyun için ceviz kabuğu külünü karıştırmanız yeterli olur. Aynı şekilde, bez yardımıyla da külleri suda karıştırabilirsiniz.

Ahşap alanlar, koltuklar ve yüzeyler ceviz kabukları sayesinde daha parlak ve canlı görünebilir. Çamaşır temizliğinde de aynı etkileri sağlayan ceviz kabukları, beyaz olan eşyaları daha da beyaz yapabilir. Çarşaf ve perdeleri ceviz kabuklarıyla elde yıkamayı deneyin.

Doğal boya elde edebilirsiniz

Ceviz kabukları doğal boya olarak kullanılabilir. İçerdikleri doğal pigmente sahip olan juglon adlı bir bileşik sayesinde renk üretebilirler. Bu doğal boya, özellikle el sanatları, sanat projeleri ve dekoratif alanlarda kullanılabilir.

Kabukları boya haline getirmek ise oldukça basit. Kırılmış ceviz kabuklarını tencereye koyun ve üzerine su ekleyin. Kabukların tamamen suyun altında kalması gerekir. Su kaynamaya başladıktan sonra, ısıyı düşürerek hafifçe kaynamasını sağlayın. Kabuklar suya renklerini salacak ve su da bu rengi emecektir.

Ceviz kabukları suya rengini bıraktıkça, karışımın içindeki su giderek renklenecektir. Renk ne kadar yoğun olursa, elde edilecek boya o kadar koyu olur. Rengi salınan karışımı bir bez yardımıyla süzebilirsiniz.

Elde ettiğiniz ceviz kabuğu boyasını bir cam kavanoz veya kapta saklayabilirsiniz. Buzdolabında muhafaza etmek kullanım açısından hem daha pratik hem de daha verimli olacaktır.

Ceviz kabukları harika bir dekoratif ürün olabilir

El sanatlarında birçok doğal ürün dönüştürülerek dekoratif bir forma ulaşıyor. Ceviz kabukları da dilediğiniz gibi dekoratif bir ürün hazırlamak için kullanışlı olacaktır. Çeşitli projeler, ödevler veya ev dekoru hazırlamada ceviz kabuğunu kullanabilirsiniz.

Özellikle tablolar, çerçeveler, heykeller veya diğer el yapımı ürünlerde estetik bir dokunuş sağlamak için kullanılabilir. Aynı zamanda bu uygulama, alternatif bir hobi yaratmanızı da sağlayabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x