İsrail’de ‘Gazze’ anketi: Savaş sonrası Netanyahu’ya destek yüzde 15

İsrail’de yapılan bir anket, halkın büyük bir çoğunluğunun Gazze’ye yönelik saldırıların sona ermesinin ardından Benjamin Netayahu’nun başbakan olarak kalmasını istemediğini ortaya koydu. İsrail Demokrasi Enstitüsü’nün (IDI) 746 kişinin katılımıyla aralık ayında yaptığı anketin sonuçlarına göre, katılımcıların sadece yüzde 15’i, ‘savaş bittiğinde Netanyahu’nun başbakan olarak kalmasını’ istiyor.

Reuters’ın haberine göre, ankette oy kullanan kişilerin yüzde 56’sı, 7 Ekim’deki saldırının ardından Hamas’ın rehin aldığı İsraillilerin serbest kalabilmesi için en iyi yolun ‘askeri harekat’ olduğunu söyledi. Katılımcıların yüzde 24’ü ise Filistinli tutukluların serbest bırakılması da dahil yeni bir rehine takası anlaşması yapılmasından yana.

BENNY GANTZ’A DESTEK YÜZDE 23

Gazze’deki çatışma ve saldırıların sona ermesinin ardından kimin İsrail başbakanı olması gerektiğini de ölçen anketin sonuçlarına göre, katılımcıların yalnızca yüzde 15’i ‘Gazze savaşı bittikten sonra Netanyahu’nun başbakan olarak kalmasından’ yana. Netanyahu’nun siyasi rakiplerinden ve savaş kabinesi mensubu Bakan Benny Gantz, anket katılımcılarının yüzde 23’ünün desteğini alırken, katılımcıların yaklaşık yüzde 30’u tercih ettikleri olası başbakanın kim olduğu sorusuna yanıt vermedi.

Katılımcıların 25-28 Aralık 2023 tarihlerinde katıldığı anketi yapan IDI, aralık ayında da benzer bir anket yapmış, bu ankette de katılımcıların yüzde 69’u ‘savaş biter bitmez seçimlerin yapılması gerektiği’ yönünde görüş bildirmişti.

GAZZE’DE ÖLÜ SAYISI 22 BİNİ AŞTI

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, 7 Ekim 2023 sabahı İsrail’e ‘Aksa Tufanı’ isimli bir saldırı düzenlemiş, İsrail, 7 Ekim’deki saldırılarda 1200 İsraillinin hayatını kaybettiğini, 5 bin 132 kişinin de yaralandığını açıklamıştı. İsrail’in Gazze’ye saldırılarında en az 9 bin 100 çocuk, 6 bin 500 kadın olmak üzere, 22 bin 185 Filistinli öldürüldü. İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne saldırılarının başladığı 7 Ekim’den bu yana 173’ü karadan işgal sürecinde olmak üzere 507 askerinin öldürüldüğünü duyurdu.

Çatışmalara 24 Kasım’da 4 günlüğüne verilen ve daha sonra 3 gün daha uzatılan insani arada, Hamas tarafından rehin alınan 81 İsrailli ve İsrail hapishanelerinde tutulan 240 Filistinli karşılıklı serbest bırakılmıştı. Geçici ateşkes 1 Aralık sabahı sona ermişti.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te de İsrail güçleri ve yasa dışı İsrailli yerleşimcilerin saldırılarında 323 Filistinli hayatını kaybetti. İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana sınırda devam eden çatışmalarda da 28 Lübnanlı sivil, bir Lübnan askeri ve 138 Hizbullah mensubu ile beş İsrailli sivil ve dokuz İsrail askeri öldü. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x