Eski eşini katleden Eroğlu, ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırıldı

Ankara’da eski eşi Pelin Ceylan’ı sokak ortasında katleden Mehmet Eroğlu hakkında açılan davanın duruşması görüldü. Ankara 16. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, tutuklu sanık Eroğlu ile taraf avukatları katıldı. Mahkeme başkanı, dava dosyasına gelen evrakı okuduktan sonra esasa ilişkin mütalaaya karşı savunma yapması için sanık Eroğlu’ya söz verdi.

AA’nın haberine göre çocuklarının annelerine velayetinin verilmesinin yanlış olduğunu savunan Eroğlu, “Olay yaşanmadan önce Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığını aradım ve ‘çocuklarıma bir şey olursa sizi öldürürüm’ diye avukatı tehdit ettim. Ancak çocuklarım o kadında kalmaya devam etti.” diye konuştu. Son sözü sorulan Eroğlu, mahkemenin kararına saygı duyduğunu belirtti.

MAHKEME CEZADA İNDİRİM UYGULAMADI

Avukatların beyanının ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanığı “eski eşi kasten öldürmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet ve “ruhsatsız silah taşımak” suçundan da 1 yıl 1 ay hapse çarptırdı. Kararla birlikte sanığın tutukluluk halinin devamına hükmedildi. Mahkeme, kararında sanığa herhangi bir takdiri indirim uygulamadı.

İDDİANAME

İddianamede, Ceylan ile Eroğlu’nun olaydan 2 yıl önce anlaşmalı boşandığı, reşit olmayan çocukların velayetinin anneye verildiği belirtiliyordu.

Çok sayıda sabıka kaydı bulunan ve cezaevinden 28 Şubat 2022’de denetimli serbestlikle tahliye edilen Eroğlu’nun, Ceylan’ı birçok kez tehdit ettiği aktarılan iddianamede, Ceylan’ın yaptığı başvuru üzerine Eroğlu hakkında uzaklaştırma kararı çıkarıldığı, ayrıca kadının isminin ve soy isminin mahkeme kararıyla Pelin Ceylan olarak değiştirildiği kaydediliyordu. (HABER MERKEZİ)

İddianamede, Eroğlu’nun Ceylan’a maket bıçağıyla saldırdığı, daha sonra da silahla iki kez ateş ettiği bilgisine yer verilerek, Ceylan’ın olaydan 12 gün sonra hastanede hayatını kaybettiği bildiriliyordu.

Sanık Mehmet Eroğlu’nun, “eski eşi kasten öldürmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet ve “ruhsatsız silah taşımak” suçundan da 2 yıla kadar hapsi talep ediliyordu. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x