Dünyada öğrenilmesi en zor dil hangisidir?

Dünyada kaç dil olduğunu biliyor musunuz?

Dilbilim referansı Ethnologue’un 2009 baskısına göre, dünyada toplam 6.909 dilin tanımlandığı belirtiliyor.

Dünyanın en zor dilinin hangisi olduğunu söylemek zor. Çünkü zorluklar her birimiz için farklı. Örneğin Almanlar, Cermen grubundan (Norveççe, Danca) dilleri kolaylıkla öğreniyorlar. Tersine, Fransızların Roman dillerini öğrenmesi daha kolaydır. Yine de öğrenmesi herkes için gerçek bir sınav olan diller var.

En zor dil hangisidir?

Hemen hemen herkes öğrenilmesi en zor dilin Mandarin Çincesi olduğu konusunda hemfikirdir. Bu hiç de sürpriz değil. Çin alfabesinden dolayı Mandarin’in en zor dil olduğunu düşünebilirsiniz. Çin alfabesinin olmadığını, ancak “sinogram” adı verilen birkaç bin hiyeroglifin olduğunu söylemek doğrudur.

Dünyanın en zor dillerinden bazılarının ilk 5’i bu sinogramlar telaffuz hakkında hiçbir bilgi vermiyor. Özellikle tonlama kelimenin anlamını tamamen değiştiriyorsa. Aslında Çin dilinin 4 tonlaması vardır: yüksek veya düz, alçak, yükselen ve alçalan. Tonlama konusunda çok dikkatli olmalısınız çünkü anlamı değiştirir. Çin Dili ve Mandarin Arasındaki Fark Çoğu zaman bu iki kavram eşanlamlı olarak kullanılır, ancak aralarında bazı farklar vardır.

Çince, Çin ve Tayvan topraklarında resmi dil olarak kullanılan, yabancı okullarda ve üniversitelerde eğitim verilen dildir. Çin-Tibet dil ailesinin bir parçasıdır. Mandarin, Çin’in kuzey kesimine özgü geleneksel bir lehçedir. Çin’de 7 ana lehçe bulunmaktadır ve temeli modern Çin edebi dili için kullanılan Mandarin dili de bunlardan biridir. Çincenin genel olarak kabul edilen şekli , Pekin lehçesine dayanan Standart Mandarin’dir .

Mandarin hakkında ilginç gerçekler

* Mandarin dili 995 milyondan fazla insan tarafından ana dil olarak konuşulmaktadır (dünyadaki diğer dillerden daha fazla). Bu, Mandarin dilini öğrenirseniz potansiyel olarak dünya nüfusunun %13’ünden fazlasıyla iletişim kurabileceğiniz anlamına gelir.

* Çin dili, yani. Standart Mandarin, Birleşmiş Milletlerin altı resmi dilinden biridir. Diğer beş dil ise İngilizce, Fransızca, Rusça, Arapça ve İspanyolcadır.

*Çin dışında Tayvan, Endonezya ve Singapur’da da Çince Mandarin kullanılmaktadır.

* Garip bir şekilde, Çince dilbilgisi İngilizce ve Fransızca ile karşılaştırıldığında o kadar da zor değil. Mandarin dilinde ne tekil ne de çoğul cinsiyet kategorisi yoktur. Hiçbir fiilin çekimi yoktur ve çok fazla fiil zamanı yoktur.

* Mandarin dilinde alfabe yoktur. Harflerin yerine Çince karakter denilen semboller kullanılıyor. Bu hiyeroglifler dünyanın en eski yazı sistemini temsil ediyor. Yaklaşık 20.000 Çince karakter var ve sayı artmaya devam ediyor.

* Çince’de en karmaşık karakter 57 karakterden oluşan “biang” kelimesidir. Shaanxi eyaletinden bir tür geleneksel erişte anlamına geliyor.

* Çin yazı sistemi 3000 yıldan daha eskidir. Çin dili, günümüzde konuşulan tüm dillerin en eskisidir.

* Araştırmalar, Mandarin Çincesi öğrenen kişilerin beyninin hem sol hem de sağ tarafını kullandığını, İngilizce öğrenenlerin ise yalnızca sol tarafını kullandığını ortaya koyuyor. Bu, Mandarin dilini öğrenen insanların zekalarının geliştiğini kanıtlıyor.

* Mandarin dünyanın en hızlı büyüyen dillerinden biridir. Dünyanın her yerinden insanlar bunu öğrenmeye çalışıyor. Çin bir süper güç haline geliyor, giderek daha fazla insan bu ülkeyle iş yapıyor ve bu dili konuşmak istiyor. Örneğin ABD’de Mandarin, İspanyolca’dan sonra öğrenilmesi en çok istenen yabancı dildir.

* Mandarin dilini öğrenen ünlüler arasında, Mandarin dilini konuşarak Pekin Üniversitesi’ndeki bir grup öğrenciyi etkileyen Facebook kurucusu Mark Zuckerberg de yer alıyor. Eski Avusturya Cumhurbaşkanı Kevin Rudd ve eski ABD Hazine Bakanı Timothy Geithner de Pekin Üniversitesi’nde Çince okudu. Prens William bile Mandarin dilinde bir röportaj vererek herkese mutlu bir Çin Yeni Yılı diledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x