Dijital Dünyada Dev İttifak: Google ve Meta Gibi Teknoloji Devleri İş Birliğine Gidiyor

Google, Meta ve diğer büyük teknoloji şirketleri Avrupa Birliği’nin yeni teknoloji düzenlemelerine yanıt olarak açık dijital platformları desteklemeyi amaçlayan ‘Coalition for Open Digital Ecosystems’ adlı bir grup oluşturdular. Bu grup yeni AB düzenlemelerine karşılık açık dijital platformları öne çıkarmayı hedefliyor. Detaylar içerikte. ?

Kaynak: 1

Son zamanlarda geleceğin teknoloji altyapılarını belirleyecek ve tarihi bir dönemeç olabilecek önemli bir gelişme yaşandı.

Avrupa Birliği’nin teknoloji düzenlemelerine tepki olarak Google, Meta, Qualcomm, Opera ve diğer bazı büyük teknoloji firmaları “CODE – Açık Dijital Ekosistemler Koalisyonu” adında bir grup oluşturarak iş birliği yapmaya karar verdiler.

Grubun temel amacı Avrupa’da açık platformlar ve sistemler üzerinden büyüme ve inovasyonu teşvik etmek.

CODE akademisyenler, politikacılar ve şirketlerle iş birliği içinde olarak dijital açıklığın artırılmasına yönelik daha fazla çalışma yapmayı hedefliyor.

Avrupa’da bu amacı gerçekleştirebilmek için Dijital Pazarlama Kanunu’nun uygulanmasını istiyorlar.

Bu tür bir düzenleme teknolojiye erişimi kontrol eden “kapı bekçileri” gerektiriyor ve açık platformları kullanan diğer firmaların bu kapı bekçileriyle iş birliği yapmasını zorunlu kılıyor.

Lynx’in kurucusu Stan Larroque son birkaç ay içinde Avrupa’daki dijital ekosistemlerle ilgili bir dizi görüşme yaptıklarını ve bu görüşmelerde “iyi” olanı, yeniliği teşvik eden ve rekabetçiliği olumlu yönde etkileyen unsurları tartıştıklarını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x