Ders Yok, Sınav Yok, Okula Gitmek Dahi Yok: 25 Bin Liraya Lise Diploması

Milli Eğitim Bakanlığı, açık liselerden mezuniyet oranını sınırlandırınca, bazı özel okullar 25 bin liraya sınavsız lise diploması dağıtmaya başladı.

MEB’in açık lise kararı sonrasında özel okulların, 25 bin liraya hiçbir derse katılmadan, sınava girmeden lise diploması sağladığı ortaya çıktı.

NTV’de yer alan habere göre; devamsızlık kaydı tutulmayan, yüksek not vaadedilen bu okullarda kanuna aykırı olarak derse bile girmeden 25 bin liraya lise diploması alınabiliyor. Eğitim uzmanları, okullardaki denetimlerin artırılmasını istiyor.

Eğitim Uzmanı Onur Soğuk, bu okulların öğrenciyi sadece kağıt üzerinde göstedikleri için 25-30 bin lira gibi bir ücretle kayıtlarını yaptıklarını anlattı. Belirlenen fiyat üzerine normal okul ücretini ilave etmediklerini ifade eden Soğuk, “Çünkü zaten okula herhangi bir maliyeti yok. Öğrenci okula gitmiyor ders almıyor.” dedi.

Öğrencilere sene sonunda okuldan mezun olmuş gibi diplomalarını verdiklerinden bahseden Soğuk, MEB’in şikayet hattı kurması gerektiğini önerdi ve bu tip liselerin kapatılması ve ağır cezalar verilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Eğitim Uzmanı Hatice Yılmaz ise “Ezber değil artık sınavlar yorum gücü gerektiriyor. Yorum yapabilmesi için öğrencinin konuyu çok iyi bilmesi gerekiyor. Bakanlığın bu işe çok çabuk önlem alması gerekiyor. Açık lise düşünen öğrencilerin hepsi bir taraftan hemen bu tür okullara kaymaya başlayacaktır.” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x