CANLI GELİŞMELER Son dakika haberleri: İsrail-Hamas savaşında son durum… İsrail bu itirafı konuşuyor! Netanyahu’dan geri adım: Yeniden Hamas’ın kapısını çaldı

İsrail – Hamas savaşında yaşanan son dakika gelişmeleri…

09:10

IDF’nin Tulkarm yakınlarındaki drone saldırısında dört Filistinli öldürüldü

İsrail medyasına göre, Pazar sabahı kuzey Batı Şeria’daki Tulkarm yakınlarındaki Nur Şems mülteci kampında IDF tarafından düzenlenen insansız hava aracı saldırısında dört Filistinli öldürüldü.

Filistin kaynaklarına göre, İsrail güçleri kasabada operasyon yaparken, gece boyunca Nur Şems’te çok sayıda insansız hava aracı saldırısı düzenlendi.

07:38

Gazze’de 2 İsrail askeri daha öldürüldü

İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) iki askerin öldüğünü duyurdu. Bu açıklama sonrası kara operasyonlarının başlamasından bu yana ölü sayısı 121’e çıktı.

07:16

DSÖ, BM ortak misyonu kapsamında Gazze’deki Al Shifa hastanesine malzeme ulaştırıyor

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yaptığı açıklamada, Gazze’deki El Şifa Hastanesi’ne sağlık malzemeleri dağıtmak ve durumu değerlendirmek üzere ortak bir Birleşmiş Milletler misyonuna katıldığını söyledi.

05:36

Netanyahu’dan ilk adım geldi: İsrail yeniden Hamas’ın kapısını çaldı

Geçici ateşkesin ardından dünyadan gelen tepkilere rağmen saldırı emrinden vazgeçmeyen İsrail Başbakanı Netanyahu, rehine ölümlerinin ardından Hamas’la yeni görüşmeler yapılabileceğinin sinyalini verdi.

Bir kaynağın İsrail’in baş müzakerecisinin Katar ile görüştüğünü söylemesinin ardından Netanyahu, Gazze’de Hamas tarafından tutulan rehinelerin kurtarılması için Katar’ın arabuluculuğunda yeni müzakerelerin başladığını doğruladı.

Netanyahu’nun açıklaması İsrail’in yanlışlıkla 3 rehineyi öldürmesinin ortaya çıkmasının ardından geldi. Hamas, ‘saldırı kesin olarak durdurulmadan’ başka bir kişinin serbest bırakılmayacağını söyledi.

İsrail merkezli Kan News, Mısırlı yetkililere atıfta bulunarak, Mısırlı ve Katarlı yetkililerin son günlerde Hamas’a, üst düzey Filistinli mahkumların serbest bırakılması karşılığında yaşlı ve hasta erkekler ile geri kalan kadın ve çocukların serbest bırakılmasını öngören yeni bir anlaşma teklif ettiğini bildirdi.

Bir başka İsrail merkezli haber kuruluşu Kanal 12’ye potansiyel yeni bir anlaşma hakkında konuşan güvenlik yetkilisi, sürecin ‘uzun ve çok karmaşık olacağını, geçen sefere göre çok daha fazla olacağını ve önümüzde uzun bir yol olduğunu’ söyledi ve şu değerlendirmede bulundu;

‘Artık çarklar dönmeye başlıyor. Pazarlık kozlarını elinde bulunduran Hamas’tır.’

 

Canlı Anlatım Özeti

IDF’nin Tulkarm yakınlarındaki drone saldırısında dört Filistinli öldürüldü
Gazze’de 2 İsrail askeri daha öldürüldü
DSÖ, BM ortak misyonu kapsamında Gazze’deki Al Shifa hastanesine malzeme ulaştırıyor
Netanyahu’dan ilk adım geldi: İsrail yeniden Hamas’ın kapısını çaldı

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x