Çamaşır suyu lekesini tek hamlede yok ediyor! Her evde var, hemen imdadanıza yetişebilir

Etkili temizlik malzemelerinden biri olan çamaşır suyu içerisindeki maddeler nedeniyle kıyafetlerde leke bırakma özelliğine sahip. Genellikle temizlik yaparken bulaştığını fark etmediğimiz, ancak lekesinden tanıdığımız bir ürün.

Etkili ve güçlü özellikleriyle bilinen çamaşır suyu, en sık tercih edilen temizlik malzemesidir. Ancak dikkatli davranmadığınızda kıyafetlerinizde veya diğer ürünlerde lekelenmeye neden olur. Çıkarması ise imkansız gibi gelebilir.

KARBONAT

Çamaşır suyu lekesini gidermek zor gibi görünse de etkli ve pratik yöntemler sayesinde kıyafetlerinizi kurtarmak mümkün olabilir. Özellikle herkesin evinde bulunan karbonat, bu imdada yetişen etkili araçlardan biridir.

Karbonat kullanarak çamaşır suyu lekesinden kurtulmayı deneyebilirsiniz bunun için bir kabın içinde su ve karbonatı karıştırmanız gerekiyor. Yoğun bir kıvama gelene kadar karıştırmaya devam edin. Ardından çamaşır suyu lekesinin üstüne iyice sürün. Bir süre beklettikten sonra fırçayla üzerini çitileyin.

YOĞURT

Kulağa ilginç gelse de lekeli kısımların üzerine süt veya yoğurt dökerek bekletebilirsiniz. 30 dakika bekledikten sonra normal bir şekilde yıkayın. Sonucunda lekenin azaldığını fark edebilirsiniz. Bu sayede çamaşırlarınızı kurtarmış olursunuz.

LİMON SUYU VE TUZ

Güçlü asidik özellikleri sayesinde bu karışım çamaşır suyu lekelerinde de kesin çözümler verebilir. Bir miktar limon suyu ve tuzu karıştırın. Bu karışımı lekenin üzerine sürüp güneşte kurumaya bırakın. Son olarak makinede yıkayabilirsiniz. Bu yöntem lekelerin giderilmesinde etkili olabilir.

OKSİJENLİ SU

Çamaşır suyu lekesi zorlu lekelerden biri olduğu için bazen ilk denemelerde kesin sonuçlar alınmayabilir. Deneyeceğiniz farklı bir yöntem ise oksijenli su. Ancak renk solması riskine dikkat edilmesi gerekiyor. Oksijenli suyu doğrudan lekenin üzerine uygulayın ve bir süre bekleyin. Ardından yıkayabilirsiniz.

Çamaşır suyu lekesi taze ise bu yöntemler çok daha kullanışlı olacaktır. Leke oluşumunun üzerinden çok zaman geçmediyse hızlıca durulamayı da deneyebilirsiniz. Leke tam olarak yayılmadan önce yıkayarak kurtarabilirsiniz.

METİL ALKOL

Metil alkol çamaşır suyu lekesini gidermede etkili olabilir. Bunun için bir miktar pamuğu metil alkole batırıp ardından çamaşır suyu lekesinin üstünde 1 gece bekletin. Kıyafeti de düşük derecede yıkamaya atın. Sonucunda lekeler büyük oranda kaybolacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x