Yeniden Refah Partisi, Cumhur İttifakı’na Katılınca Fatih Erbakan’ın Faiz Videosu Hatırlandı

Türk siyaseti için belki de söylenmiş tek doğru söz: 24 saatin çok uzun olması. Partisine destek olmak amacıyla gündemle ilgili bir paylaşım yapan yetkililerin bile açıklamaları saatler içinde boşa düşerken, geçmişte birçok örneğini gördüğümüz bir gelişme daha yaşandı. Yeniden Refah Partisi, geçen günlere anlaşamadığı Cumhur İttifakı ile bugün aynı zeminde buluşarak anlaştı. Dr. Fatih Erbakan’ın da yaklaşık 1,5 yıl önce 20 Aralık dolar zirvesinin hemen birkaç gün sonrasında yaptığı açıklama sosyal medyada hatırlandı.

Yeniden Refah Partisi (YRP), Cumhur İttifakı’yla temaslarda bulunmuş ancak 4 gün önce Genel Başkan Dr. Fatih Erbakan, herhangi bir ittifaka dahil olmayacaklarını açıklayarak YSK’ya giderek Cumhurbaşkanlığı için adaylığını açıklamıştı.

Günlerdir imza toplama süreci yaşanırken, bugün itibarıyla yaklaşık 50 bin kişi Erbakan’ın aday olması için imza vermiş bulunuyordu. Bugün yani 24 Mart 2023 Cuma tarihinde YRP, Cumhur İttifakı’na katılacağını açıkladı. Hatt ittifakın diğer üyeleri olan partilerin genel başkan yardımcılarıyla birlikte canlı yayında bir açıklama da yapıldı.

Oysaki daha bugün öğlen saatlerinde YRP Gençlik Kolları Genel Başkanı Melih Güner, ittifaka neden katılmadıklarını açıkladıkları bir metin paylaşmıştı.

Saatler sonra yani tam tamına 4,5 saat sonra ‘Hayırlı olsun’ yazmıştı.

Tüm bunlar siyaset sahnesi için normal olan durumlarken, sosyal medyada da eski söylemler bazen hatırlanıyordu.

24 Aralık 2021’de YRP’nin kurumsal hesabından paylaşılan bir söylem yeniden gündeme geldi. Dr. Fatih Erbakan, 20 Aralık dolar zirvesinin yaşanmasından 4 gün sonra paylaşılan videoda, iktidarı faize karşı söylemlerine rağmen yönetim süreçleri boyunca toplanan vergilerin 5’te birini faize ödediği kamuya da açık olan verileri sunuyordu.

Erbakan’ın “Ak Parti faiz şampiyonudur” söyleminde bulunduğu videoda, ayrıca dolardaki yükselişe de değiniliyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir