Trans kadın defalarca şikayet etti… “Suçlu” oldu…

İstanbul’un Şişli ilçesine bağlı Kurtuluş Mahallesi’nde ikamet eden trans kadın Ajda Ender, bir süredir komşuları tarafından transfobik saldırılara ve ölüm tehditlerine maruz kaldığını iddia ederek İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurdu.

Savcılık, Ender’in şikâyetine takipsizlik hararı verdi.

Ajda Ender’in komşuları da avukatlarıyla birlikte, Ender’in kendilerine hakaret ettiğini iddia ederek savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Savcılık, komşular ile avukatlarının şikâyetini işleme sokarak, Ender hakkında “hakaret” suçundan iddianame hazırladı. İstanbul asliye ceza mahkemesi iddianameyi kabul etti.

Ajda Ender, pandemi döneminde, sokağa çıkma yasaklarının devam ettiği süreçte de komşularının aldırdığı “uzaklaştırma kararı” nedeniyle kendi evine girememişti.

Bianet’ten Evrim Kepenek’e konuşan Ajda Ender, “Hakkımda açılan bu dava ile yaşam haklarım bir kere daha ihlal edildiği gibi, savcılık heteroseksit bir yerden yaklaşıyor. Heteropatriyarkal bir hareketle beni mağdur olduğum dosyada suçlu olarak ilan ediyor. Bu, trans kadınlara bir şiddettir. Savcılar, trans kadınları değersizleştirmeye ve susturmaya çalışıyor. Hukuksal haklarını aramaya engel koymaya çalışıyor. Ayrıca, benim bu transfobik avukata ve komşularıma karşı açtığım davalarda, hepsine takipsizlik kararı verildi” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir