Mercedes-Benz’in kilit hissedarı, şirketteki payını düşürdü

Investing.com – Mercedes Benz’in (ETR:MBGn) üçüncü en büyük hissedarının, 20 milyon hisseyi indirimli olarak sattığı raporlandıktan sonra şirket hisseleri Çarşamba günü %2,5 düşüş yaşadı.

Basında yer alan haberlere göre Körfez ülkesinin egemen varlık fonu Kuveyt Yatırım Otoritesi (KIA), hisselerin tanesini 69,27 euro (1 euro =1,0855 dolar) fiyattan, yani son kapanış fiyatının %3’ten fazla altında bir fiyattan satışa çıkardı. KIA artık Mercedes-Benz’in %5’inden daha azına – yaklaşık 53 milyon hisseye – sahip olarak önceki payı olan %6,84’ten düşecek.

Alman otomobil üreticisinde yaklaşık 1,4 milyar euro değerindeki satış, şirketin toplam sermayesinin %2’sinden biraz azını temsil ediyor.

Reuters’in aktardığı e-posta açıklamasında Mercedes-Benz, KIA’nın “Mercedes-Benz ile başarılı ortaklığını sürdürmeye kararlı olduğunu ve önemli bir hissedar olarak kalacağını” söyledi.

KIA’nın bu hamlesinden önce Stuttgart merkezli Mercedes-Benz, yüksek fiyatlı lüks modellere odaklanmasının Avrupa’daki zayıf talebi dengelemeye yardımcı olmasıyla geçen yıl faiz ve vergi öncesi kârında (FVÖK) %28’lik bir artış kaydetti.

Ancak işletme, 2023’ün ilk çeyreğindeki hissiyatın, pandemi döneminin katı tedbirlerinin bitmesinden bu yana Çin’deki COVID-19 vakalarının yayılması nedeniyle darbe aldığı konusunda uyardı.

Şirketin hisseleri, Şubat ayında yıllık sonuçları açıklandıktan sonra yükseldi ve son bir yıllık dönemde %12’den fazla değer kazandı.

Yazar: Scott Kanowsky

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir