HBO El Atar mı? Türk İşi Elizabeth Holmes Dolandırıcılığı

Kendini fizikçi olarak tanıtan ve daha önce haberlere ‘uçaklarda türbülansı önleyen aleti icat etti’ olarak yansıyan Çiğdem İ.’nin dolandırıcı olduğu ortaya çıktı. Kar payı vaadiyle paraları toplayan dolandırıcı, kendisini ‘ben de mağdurum’ diyerek savundu.

Elizabeth Holmes, kan testleriyle ilgili çığır açıcı bir buluş yaptığını söyleyerek milyarlarca dolar yatırım almış ancak sonrasında Holmes’un dolandırıcı olduğu ortaya çıkmıştı.

ABD’nin ünlü kanalı HBO, Elizabeth Holmes’un sıra dışı dolandırıcılık hikayesini ‘The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley’ ismiyle belgesel haline getirmişti.

Türkiye’de de Elizabeth Holmes tarzı bir dolandırıcılık hikayesi yaşandı.

Sabah’tan Yunus Emre Kavak’ın haberine göre, yaklaşık 5 ay önce kendisini, arkadaş çevresine ve akrabalarına fizik mühendisi olarak tanıtan Çiğdem İ. Marmara Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalıştığını iddia etti. Herkese başarılı bir bilim insanı olduğu yönünde kendisini pazarlayan Çiğdem İ. geliştirdiği ve ‘CAFA CHIP’ adını verdiği bir yazılımla uçakları türbülanstan önleyen bir çip yaptığını öne sürdü. Bu yazılım sayesinde uçak türbülansa girmeden önce pilota uyarı verip uçağı en güvenli yeni rotaya geçmesi sağlanacaktı.

Türbülansı önlediğini söylediği projenin Türkiye ve dünyada çok sayıda şirkete pazarladığını ve 150 milyon dolar yatırım yapıldığını iddia etti. Çiğdem İ.’nin zikrettiği söz konusu paranın büyüklüğüne kanan mağdurlar, deyim yerindeyse ‘treni kaçırmak istemedi’ ve startup’a para yatırmaya karar verdi.

Kendisine gönderilen paraları paylaşarak ağına çok sayıda kişinin düşmesini sağlayan Çiğdem İ. başta kendi akrabaları olmak üzere pilot, doktor ve mühendislerin de arasında olduğu çok sayıda kişiyi yaklaşık 20 milyon lira dolandırdı.

Tıpkı hemen hemen tüm dolandırıcılık vakalarındaki gibi, mağdurlara kısa bir süre yüzde 30’luk kar paylarıyla ödemeler gerçekleştirdi ancak mağdurlar verdikleri paraları peyderpey isteyince Çiğdem İ.’nin foyası ortaya çıktı.

Çiğdem İ. ise ben bahsi geçen projeyi yaptım diyerek şunları söyledi; ” Ben projeyi yaptım. Ödemelerimi de aldım ancak yurtdışı girişli olduğu için parada bir sorun oluştu ve şuan bloke konuldu. Ben insanların paralarını ödeyeceğim. Ben öğretim görevlisi olduğumu söylemedim. Ama o okullarda dersler verdim. Gidip okullara öğrencilere ders anlattım. Kimseyi dolandırmadım bende mağdur durumdayım. Bende paramı alamadım” dedi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x